Bafra Sanayisini Tanıyalım : 

Samsun - Sinop karayoluna 5 km, Kızılırmak Nehrine 4.5 km. cepheli , Karadeniz'in en büyük ovası, sebze ve tahıl ambarı , Samsun hava ve deniz limanına uzaklığı 50 Km, Samsun Serbest Bölgeye uzaklığı 50Km olan, sosyal kültürel alt yapıya sahip Bafra şehir merkezine yakınlığı, Ucuz ve Kalifiye işçilik imkanı, 

Bürokrasi azlığı, Uzun vadeli ve ucuz parsel tahsisi, sanayicilerimizin mutluluğunu sağlayan özelliklerinden 
sadece birkaçı olarak sayılabilir. 

Bafra sanayisi orta gelişmişlikte olup, çalışanın geneli göç sebebi ile şehri terk etme çabası içerisinde olup, son zamanlardaki ülkenin genelinde işsizlik nedeni ile, bafra sanayisinde gerileme yaşanmaktadır. 

İlgili alanlarda sanayi aynen devam etmekte olup, yaşanan kriz nedeni ile yapılan ticaret - iş alanı belirli aralıklarla duraklar ama asla durmamaktadır. 

Ülke ekonomisi düzeldikçe bafra ekonomisi de düzelmektedir. Bafra Belediyesi çabaları yeterli olmakla beraber iş alanları açılmaktadır.


Bafra, Samsun ilinin ekonomik ve sosyal, nüfus yönünden en büyük ilçelerinden birisi olup, Kızılırmak Nehrinin Karadenize döküldüğü yerde geniş Kızılırmak deltası üzerinde kurulmuştur. 

Bafranın merkez nüfusu 90.000 olup, köyler ve beldelerle beraber 170.000'e varan önemli bir nüfusu bünyesinde barındırmaktadır. Türkiyenin özelliklede Karadeniz Bölgesinin tarım ambarıdır. 

İlçede yaz kış her türlü tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Ülkemizin en büyük hidroelektrik santrallerinin bulunduğu ve Kızılırmak üzerinde kurulan Altınkaya ve Derbent Barajları Bafra coğrafyasında bulunmaktadır. 

Türkiye genelindeki 448 kuş çeşidinin 347'sini bünyesinde barındıran Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ve Kızılırmak Deltası görülmeye değer doğa harikası yerlerimizdendir. 

Bafra zamanda Türkiyedeki dört önemli tütün diyarından birisidir İlçede gıda sektörü sanayisi gelişmiştir. 
Şu anda gıda sektöründe 12 fabrika faal olarak çalışmaktadır.