İlçe Tanıtımı
» İlçe tanıtımı

Tarihi: Çarşamba ilçesinden daha eski bir tarihe sahip olduğu sanılmaktadır. Ayvacık 1954 yılında tam teşekküllü nahiye olmuş fakat 1960 yılında daha önceden kurulmuş olan Kamu Kurumları kaldırılmış ve tekrar köy haline dönüşmüştür.

20 MAYIS 1990 tarihinde ise Ayvacık Köyü ile Keskinoğlu Köyü birleştirilerek Ayvacık İlçesi olmuştur. Akabinde Belediye teşkilatı kurularak hem  ilçe hem de belediye teşkilatı kurularak hizmete başlamıştır.

Ayvacık

Koordinatlar: 41°31′N 35°35′E

Ayvacık, Samsun ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezinde Yeşilırmak üzerine kurulmuş Suat Uğurlu Barajı Gölü ile iki kısma ayrılmıştır. İlçenin güneyinde, Erbaa yolu boyunca Hasan Uğurlu Barajı Gölü yine ilçeyi iki parçaya ayırmaktadır.Son sayımda ilçe nufusu 26.470 Belediyemiz sınırının ise 7.400 dür.İlçemizde toplam 43 muhtarlık bulunmaktadır.8 mahalle muhtarlığı belediye sınırlarındadır.

Ulaşım 
Samsun Çarşamba hava alanına 34 km. mesafede ve Samsun'a 60 km mesafededir.Samsun'un Çarşamba ilçesinden güneydeki Çarşamba Şeker Fabrikası istikametindeki karayoluyla Samsun'a ve sahile, henüz yapım aşamasında olan güney yoluyla da Amasyanın Taşova ve Tokat'ın Erbaa ilçesine ve iç bölgelere bağlanacaktır.Samsun'dan Ayvacık'a saat başı ve Çarşamba'dan Ayvacık'a her 15 dk da bir minibüs mevcuttur. Yine çevre köylerle ulaşım minibüslerle yapılmaktadır.

Gelir Kaynakları 
İlçede esas gelir kaynağı fındık, mısır ve buğday tarımı, az oranda büyük ve küçükbaş hayvancılık, balıkçılıktır. Bunun yanı sıra ilçe erkekleri çoğu zaman inşaat işleri için başka şehirlerde çalışmaktadır. Ayvacık'ta bulunan Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj Gölleri ilçeye harika bir doğal güzellik vermektedir. İlçe dağ sıralarının ortasında Yeşilırmak vadisinde bulunan gölüyle turistik bir cazibeye sahipse de ne yazık ki yatırım eksikliği nedeniyle bu potansiyel yeteri kadar değerlendirilememektedir.

Resmi Daireler 
Ayvacık, Samsun ilinin bir ilçesidir. Kaymakamlık, Belediye, Milli Eğitim Müdürlüğü, İnsan Hakları Masası, Tüketici Hakları Masası, Sağlık Grup Başkanlığı, Diyanet, Mal Müdürlüğü, Jandarma Karakolu ve Emniyet Amirliği mevcuttur. İlçede Tarım Kredi Kooperatifi, İcra Müdürlüğü ve Noter de bulunmaktadır.

Sağlık 
Ayvacık'ta Ayvacık Devlet Hastanesi ve birçok sağlık ocakları bulunmaktadır. İlçe, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' ne 1 saat, Samsun Devlet Hastanesi’ne 45 dakika, Çarşamba Devlet Hastanesi’ne 30 dakikalık mesafededir.

Bankalar 
İlçede sadece TC Ziraat Bankası'nın bir şubesi ve Akbank , Vakıfbank bankomatı mevcuttur.

Asayiş
İlçenin Adliye'si 2004 yılında tasarruf tedbirleri nedeniyle kapatılmıştır. İlçede asayiş Jandarma tarafından Nisan 2007 tarihine kadar sağlanmış, Nisan 2007 tarihinde ise Ayvacık'ta ilk Polis Karakolu açılmıştır. Köylerde asayiş yine jandarma tarafından sağlanmaktadır.

İlçede eğitim öğretim hayatı 
İlçemizde 61 tane ilköğretim okulu mevcuttur.Okul açılamayacak kadar az öğrenci olan bölgelerde eğitim taşımalı olarak verilmektedir. İlçe merkezinde  Pansiyonlu İlk Öğretim Okulu (YİBO), Hasan Uğurlu merkez ilköğretim,Atatürk ilköğretim okulu, özel bir erkek ve bir kız öğrenci yurdu ve diğer merkez mahallelerinde 7 adet ilköğretim okulu  mevcuttur. Ayvacık Çok Programlı Lisesi ve Ayvacık Anadolu Lisesi öğrencilere lise eğitimi vermektedir.

Spor ve Kültür Hayatı 
İlçede tüm etkinliklerin yapıldığı Galip Öztürk stadı ve 1 adet halı saha mevcut bulunmaktadır. 1 adet yeni halı saha yapım çalışmaları devam etmektedir. Belediye veya kaymakamlık tarafından düzenlenen festivaller halkı bir araya getirmektedir. Ayvacıkspor ilçenin gururudur.

Gezi ve Konaklama 
Ayvacık, bakir doğası ve misafirperver halkıyla her turistin seveceği doğal bir turizm alanıdır. Trekking, offroad, bisiklet, yürüyüş, balık tutma gibi aktiviteler için oldukça müsaittir. İlçede günübirlik gezilerde baraj gölü çevresindeki balık ve et lokantaları tercih edilebilir. Lokantalar sıhhi ve emin bir aile ortamı sunar. Konaklama için ise Öğretmen evi, EÜAŞ (Elektirik Üretim Anonim Şirketi) misafirhanesi mevcuttur.